Samsung DEX, czyli jak zamienić smartfon w komputer stacjonarny

Podczas targów Mobile World Congress 2018 została zaprezentowana odświeżona wersja stacji dokującej Samsung Dex. Koreański producent wychodzi naprzeciw użytkownikom i po raz kolejny pokazuje jak z smartfona stworzyć mobilne biuro.

Choć najnowsza stacja Samsung DEX dostała stworzona z myślą o najnowszych flagowcach marki, czyli Samsung S9 i Samsung S9 Plus, jest kompatybilna ze starszymi modelami Samsung S8 i S8 Plus. By stworzyć stacjonarne miejsce pracy wystarczy podłączyć stację Dex wraz z telefonem do monitora, myszy i klawiatury, a już w kilka sekund otrzyma się dostęp do plików i dokumentów na większym ekranie. Interfejs Dex’a inspirowany Windowsem, jest intuicyjny i łatwy obsłudze. Podłączenie smartfona do stacji dokującej świetnie sprawdzi się przy tworzeniu i edytowaniu dokumentów, oglądaniu materiałów wideo i zdjęć, jednak całkowicie nie nadaje się do gier, szczególnie tych, w których używa się czujnika ruchu czy multi-touch. Myszka sobie po prostu z nimi nie radzi. Problem pojawia się również przy próbie odtworzenia multimediów z popularnych aplikacji takich jak Netflix czy HBO GO – filmów nie da się otworzyć w trybie pełnoekranowym. Jedynie YouTube w pełni współpracuje z Samsung DEX.

Nowa wersja Samsung Dex Station pozwala na wykorzystanie smartfona jako touchpada, aczkolwiek tradycyjna mysz wydaje się być wygodniejsza. Stacja jest wydajna, a smartfon zachowuje płynność i szybkość, a także odpowiednią temperaturę. Gdyby okazało się, że telefon się przegrzał, Samsung Galaxy S9 pozwala na automatyczne uruchomienie systemu chłodzenia, który odpowiednio i bezpiecznie obniży temperaturę.

Przy pracy w Samsung DEX należy pamiętać, że cały czas korzysta się jednak ze smartfona, a nie komputera stacjonarnego, a funkcje Androida są dość ograniczone. Samsung DEX przyda się osobom, które na co dzień nie korzystają z komputera, a chciałyby od czasu do czasu skorzystać z większego monitora. Dla reszty będzie to tylko ciekawy i dodatkowy gadżet do swojego Samsunga.